Prof. dr hab. inż. Marcin Kamiński

prof. Marcin Kamiński

Prof. Marcin Kamiński jest zatrudniony na stanowisku profesora zwyczajnego w Katedrze Mechaniki Konstrukcji Politechniki Łódzkiej od 2015 r. Obecnie pełni funkcję Kierownika Dyscypliny Inżynieria Lądowa, Geodezja i Transport na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska PŁ od 2019 r. Poprzednio pracował w Katedrze Mechaniki Materiałów (1994-2009), a także był Kierownikiem Katedry Konstrukcji Stalowych w latach 2010-2013; potem dołączył do Katedry Mechaniki Konstrukcji organizując i kierując Zakładem Niezawodności Konstrukcji.

Jego głównym obszarem zainteresowań jest Stochastyczna Metoda Elementów Skończonych (a także inne dyskretne stochastyczne metody numeryczne), numeryczne modelowanie kompozytów losowych z uwzględnieniem teorii homogenizacji, określanie niezawodności konstrukcji i ich optymalizacja, stochastyczne procesy starzenia, a także – ostatnio – entropia probabilistyczna i jej zastosowanie w obliczeniach inżynierskich (w ramach projektu badawczego OPUS no. 2021/41/B/ST8/02432 finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki w Krakowie).

Prof. Kamiński odbył studia podoktorskie na Rice University w Houston, USA, był profesorem wizytującym w Leibniz-Institute of Polymer Research w Dreźnie, w Niemczech, a także na Politecnico di Milano we Włoszech. Jest autorem ponad 200 prac opublikowanych w różnych czasopismach naukowych ze szczególnym uwzględnieniem International Journal for Numerical Methods in Engineering, Composite Structures, International Journal of Solids & Structures, a także Computers & Structures. Opublikował dwie monografie: “Computational Mechanics of Composite Materials”, Springer, 2005, jak również “The Stochastic Perturbation Method for Computational Mechanics”, Wiley, 2013. Jest zaangażowany jako redaktor w czasopiśmie Mechanics Research Communications (Elsevier, od 2013), a także jest członkiem komitetów redakcyjnych takich periodyków jak International Journal for Numerical Methods in Engineering (Wiley), Acta Mechanica (Springer), Computers & Structures (Elsevier), Journals of Composites Science oraz SCI (MDPI).

Prof. Kamiński był laureatem stypendiów z Fundacji Na Rzecz Nauki Polskiej (w 1996 i w 1999 r.), otrzymał nagrodę im. J. Argyrisa od ECCOMAS i Elsevier (2001 r.), stypendium prof. J.T. Odena na The University of Texas (Austin, TX, USA, 2004), a także polskie odznaczenia takie jak Brązowy Krzyż Zasługi (1998 r.), Srebrny Medal za Wieloletnią Służbę (2017 r.), Medal Komisji Edukacji Narodowej (2022), a także ostatnio Nagrodę Ministra Edukacji i Nauki (w 2023 r.). Prof. Kamiński został umieszczony na liście World’s Top 2% Scientists opracowanej przez Stanford University, CA, USA (od 2021 r.).

Prof. M. Kamiński prowadzi zajęcia przede wszystkim z Niezawodności Konstrukcji, Optymalizacji i Projektowania Parametrycznego oraz Metody Elementów Skończonych, ale także różne kursy z zakresu konstrukcji stalowych, Wytrzymałości Materiałów oraz Mechaniki Technicznej. Jest współautorem (wraz z prof. B. Rogowskim) podręcznika akademickiego „Mechanika Techniczna”, który miał dwa wydania – w latach 2009 i 2013. W swojej dotychczasowej karierze akademickiej prowadził zajęcia dla studentów kierunków Budownictwo, Architektura, Inżynieria Środowiska oraz Architecture Engineering. Jest promotorem 8 zakończonych przewodów doktorskich i ponad 50 prac magisterskich i inżynierskich.

e-mail: marcin.kaminski@p.lodz.pl

Strona na Google Scholar